بیمتال چیست؟

فروشگاه بانه حراج یکی از بهترین مراکز خرید تلویزیون در تهران می باشد.

خرید تلویزیون در تهران را می توانید با بهترین قیمت از فروشکاه بانه حراج تهیه کنید.

برای مشاوره رایگان تماس بگیرید

09901680274

بیمتال چیست؟

در پاسخ به این پرسش که بیمتال چیست می‌ توان گفت که از آن به عنوان ابزاری برای کنترل دما در مدارهای تجهیزات برقی استفاده می شود. اضافه بار از اصلی ترین خطرهایی است که دستگاه ها و تجهیزات برقی را تهدید می کند. در صورتی که نتوان این اضافه بار را به موقع تشخیص داد، عواقب بدی را به دنبال خواهد داشت. وقتی اضافه بار وجود داشته باشد، جریان زیادی در شبکه ایجاد و گرمای بالایی نیز از آن ناشی می شود.

در این صورت، نمی توان از آسیب های مکانیکی چشم پوشی کرد که به مکانیسمی نیاز است که در زمان مناسب مدار برق را قطع کند. این مکانیسم در صنعت با عنوان رله اضافه بار شناخته می شود که مهم ترین آنها بیمتال است. 

اضافه بار چیست؟

قبل از این که بدانید بیمتال چیست خوب است که درباره اضافه بار اطلاعات بیشتری به دست آورید. هر وسیله برقی یک توان مشخص دارد. در صورتی که توان مصرفی در مصرف کننده بیشتر از توان نامی باشد، یعنی اضافه بار اتفاق افتاده است. وقتی اضافه بار وجود دارد یعنی مصرف کننده جریانی بیشتر از جریان نامی را از شبکه دریافت می کند. اولین واکنش تجهیزات برقی در مقابل این اضافه بار گرم شدن بیش از اندازه آنها است. وقتی اضافه بار به موقع تشخیص داده شود می توان از رسیدن آسیب های جدی به تجهیزات جلوگیری کرد. یکی از مهم ترین ابزارهای مورد استفاده برای این کار رله ها هستند.

رله ها با فرستادن فرمان قطع از مدار در مقابل آسیب های ناشی از اضافه بار محافظت می کنند. آنها را بر طبق مکانیسمی که دارند به سه دسته حرارتی، مغناطیسی و الکتریکی تقسیم می کنند. می توان در جواب این سؤال که بیمتال چیست گفت که آنها در واقع نوعی رله اضافه بار حرارتی هستند.

رله اضافه بار بیمتال

حالا لازم است بدانید بیمتال چیست و چطور کار می کند؟ بیمتال ها دارای سه نوع دستی، اتوماتیک و دستی و اتوماتیک هستند. بیمتال مشتکل از دو فلز ناهمجنس مثل آهن و مس است که ضریب انبساط متفاوتی دارند. نقش آن را می توان نوعی محافظت کننده دانست. سه تیغه در آنها وجود دارد که با سیم های چند حلقه ای پیچیده شده اند. عملکرد آنها به این شکل است که همین حلقه ها از آسیب رسیدن به موتورهای الکترونیکی جلوگیری به عمل می آورند.

به این شکل که تیغه ها در اثر به وجود آمدن جریان اضافه بار و افزایش حرارت در یک خط اتوماسیونی گرم می شوند و در آنها انبساط طولی به وجود می آید. با خمیدگی و تغییر حالت است که از خاموش شدن موتور الکترونیکی محافظت می شود. وقتی بدانید بی متال چیست متوجه می شوید که چرا در وسایل الکترونیکی حرارتی مثل اتو، قهوه ساز، تستر، کتری برقی، اجاق گاز و پلوپز وجود آن لازم است. در واقع، نقش کنترل حرارت را در این وسایل بر عهده دارند. حتی در استارت فن خودرو و پشتیبانی از مدارهای الکتریکی هواپیما نیز از آنها استفاده می شود.  

ویژگی ها و مشخصات بیمتال

مشخصات بیمتال چیست و چه خصوصیات منحصر به فردی دارد؟ آنها به طور معمول به تجهیزات سنجش جریان موتور مجهز هستند و متناسب با گرما و حرارت تولیدی یا قدرت میدان مغناطیسی به وجود آمده فعالیت می کنند. این ابزار با استفاده از مشخصه تأخیر زمانی به روشن شدن موتور در زمان برقراری جریانی عبوری کمک می کند. وقتی مقدار جریان عبوری بیشتر از ده برابر جریان نامی موتور باشد، با سرعت بالایی برای قطع کردن قدرت و فرمان اقدام می کند.

همه آنها از دو قسمت سنجش جریان و کنتاکت تشکیل شده اند که قسمت سنجش میزان جریان موتور را می سنجد و قسمت کنتاکت در مدارهای کنترل نقش مهمی دارد. وجود آنها در انواع وسایل برقی از سوختن الکتروپمپ یا بخش های مختلف جلوگیری می کند. بیمتال ها جلوی اضافه بارهای موقت بی ضرر مثل زمان راه اندازی موتور را نمی گیرند. ولی وقتی به میزانی باشد که موجب آسیب به مدار شود، اتصال را قطع می کنند. وقتی متخصصان بدانند بیمتال چیست می توانند با انتخاب نوع مناسب آن برای الکتروموتورها از موتور در مقابل صدمه هایی مثل خطاهای بیرینگ، میله روتر و سیم پیچ کوپلینگ شفت محافظت کنند.  

عامل اصلی قطع در بیمتال

عامل اصلی قطع در بیمتال چیست؟ قسمت مهم این ابزار را یک نوار فلزی تشکیل داده است که دو یا چند ماده با ضریب انبساط حرارتی هستند که به وسیله پرچ، لحیم کاری یا جوش به هم اتصال دارند. ضریب انبساط از مهم ترین مشخصات هر ماده است. دو فلز متفاوت به طور حتم مقدار انبساط حرارتی مختلفی دارند. در نوار بیمتال دو فلز مختلف به علت تفاوت در ضریب انبساط حرارتی موقع گرم شدن خم می شوند. بنابراین، تفاوت در جنس این فلزات و ضریب انبساط آنها را می توان عامل اصلی قطع در بیمتال به شمار آورد. گذر جریان از یک رسانا گرما را بالا می برد. بعد در اثر عبور جریان از رسانای بیمتال رسانا گرم خواهد شد. گرما به نوار فلزی که در کنار رسانا است می رسد و منبسط می شود. مدار طی مکانیسم مکانیکی باز می شود و جریان در پی آن قطع می شود. 

دیدگاهتان را بنویسید

درخواست نمایندگی یا عامل فروش