ترانس قدرت

فروشگاه بانه حراج یکی از بهترین مراکز خرید تلویزیون در تهران می باشد.

خرید تلویزیون در تهران را می توانید با بهترین قیمت از فروشکاه بانه حراج تهیه کنید.

برای مشاوره رایگان تماس بگیرید

09901680274

ترانس قدرت چیست؟

ترانس قدرت ترانسفورماتوری است که برای منتقل کردن انرژی برق در هر قسمت از مدار الکترونیکی میان ژنراتور و مدارهای اولیه توزیع استفاده می شود. آنها را می توان به سه دسته قدرت کوچک، قدرت متوسط و قدرت بزرگ تقسیم کرد. ترانس دستگاهی برقی است که برای منتقل کردن قدرت از یک مدار به مدار دیگر به وسیله القای الکترومغناطیسی به کار می رود. منتقل کردن قدرت بدون تغییر فرکانس همراه اتفاق می افتد.

نحوه کار ترانسفورماتور قدرت

از ترانس قدرت در دستگاه های برقی برای تنظیم ولتاژ متناسب بهره می گیرند. ترانسفورماتورها برای منتقل کردن جریان از یک مدار به مدار دیگر با همان فرکانس روی توان AC که بر طبق اصل القایی متقابل عمل می کند استفاده می کنند. این ترانس ها در شبکه انتقال ولتاژ بالا برای بالا بردن یا پایین آوردن ولتاژ مورد استفاده قرار می گیرند. این ترانس ها به طور کل برای منتقل کردن بارهای سنگین هم کاربرد دارند. ترانس ها از ترانسفورماتورهای توزیع که در ساخت پایگاه و ایستگاه انتقال مورد استفاده قرار می گیرند بزرگ تر هستند. آنها با مصرف کننده ها ارتباط مستقیم ندارند و نوسان های بار در آنها کمتر است. 

برای تبدیل ولتاژ از ولتاژ بالا به پایین از ترانس قدرت استفاده می شود؛ وسیله ای الکتریکی که انرژی برق را با القای الکترومغناطیسی انتقال می دهد. ترانسفورماتورها به عنوان واحدهای منبع تغذیه تک فاز و سه فاز در نیروگاه های تولید برق، پست ها، سیستم های توزیع و تنظیم کننده های کاهنده در تجهیزات صنعتی کاربرد دارند.   

انواع ترانسفورماتور

ترانسفورماتور دستگاهی است که برای تغییر ولتاژ DC از یک سطح به سطح دیگر به کار می رود. می توان آن را جریان متناوبی دانست که مبدل جریان مستقیم است. ترانسفورماتورها برای بالا بردن یا پایین آوردن ولتاژ به وسیله مدار کاربرد دارند. ترانسفورماتور توزیع تبدیل ولتاژ نهایی را در سیستم توزیع نیروی برق تولید می کند و ولتاژ لازم در خطوط توزیع را به سطح مصرف کننده می کاهد. از این ترانسفورماتورها در پست های برق و در ورودی های سرویس ساختمان های بزرگ استفاده می شود. این نوع ترانسفورماتورها طول عمر بالایی دارند و بسیار قابل اعتماد هستند. 

ترانسفورماتور جریان نوع دیگری است که برای تولید جریان متناوب در سیم پیچ ثانویه متناسب با جریان اندازه گیری شده در سیم پیچ اولیه کاربرد دارد. آنها میزان ولتاژ یا جریان زیاد را به میزان کم و قابل اندازه گیری برای کاربرد در رله های اندازه گیری و حفاظتی بخش بندی می کنند. ضمن این که ولتاژ سیستم را تا جایی پایین می آورند که ممکن است به طور دقیق به وسیله متر یا رله های حفاظتی اندازه گرفته شود. نوع دیگر ترانسفورماتورها ترانس قدرت است که در ادامه درباره آن توضیح داده می شود.

هدف استفاده از ترانسفورماتور قدرت

ترانس قدرت ابزاری است که توان الکتریکی اصلی را از یک فرکانس به فرکانس دیگر تغییر می دهد. این ابزار برای به وجود آوردن یک میدان مغناطیسی در سیم پیچ های فلزی از یک میدان الکترومغناطیسی استفاده می کند. بعد انرژی الکتریکی را ذخیره می کند که به محض روشن شدن دکمه دوباره آن را به شکل میدان الکتریکی بر می گرداند. از این ترانس های قدرت در شبکه برق ملی استفاده می کنند که در آن برق از جریان متناوب به جریان مستقیم تغییر حالت می دهد. بعد از این تغییر حالت می توان در فاصله های طولانی به وسیله سیم یا سیستم شبکه برق را انتقال داد.    

ترانسفورماتور برق که از نوع خشک باشد در صنایع بزرگ، معادن و پروژه های عمرانی مورد استفاده قرار می گیرد که به طور عمده برای تغییر سطح ولتاژ توزیع برق کاربرد دارد. می توان آن را به طور مستقیم در خانه بدون مخزن روغن و سیستم خنک کننده نصب کرد و از امنیت بالایی برخوردار است. زیرا مثل ترانسفورماتورهای معمولی به علت نشت روغن موجب آتش سوزی نخواهد شد. از این نوع ترانسفورماتور در درون ساختمان و نزدیک به محل زندگی افراد استفاده می شود. ترانسفورماتور غوطه ور در روغن در نیروگاه ها و پست ها کاربرد دارد و در مقابل حرارت مقاومت است.  

وظیفه مهم ترانس قدرت تبدیل کردن برق جریان متناوب به جریان مستقیم است و این کار را با القای الکترومغناطیسی انجام می دهد. این تکنولوژی در وسایل برقی مثل تلویزیون، کامپیوتر و وسایل اندازه گیری نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

درخواست نمایندگی یا عامل فروش