نماد برق

فروشگاه بانه حراج یکی از بهترین مراکز خرید تلویزیون در تهران می باشد.

خرید تلویزیون در تهران را می توانید با بهترین قیمت از فروشکاه بانه حراج تهیه کنید.

برای مشاوره رایگان تماس بگیرید

09901680274

علائم اختصاری برق

علائم اختصاری برق و نماد برق را می توان روی محصولات برقی دید. برای کسانی که با کالاهای برقی آشنایی ندارند سر در آوردن از این علائم کار ساده ای نیست. سیم ها و کابل های برق انواع مختلفی دارند که ساختارشان با هم متفاوت است. هر یک از آنها کاربرد خاص خودشان را در صنایع و منازل مسکونی دارند. آنها که این این علائم را بشناسند می توانند در زمان تهیه سیم و کابل به راحتی به سراغ محصول مورد نظر خودشان بروند.

در واقع، کاربرد این علائم برای این است که کابل ها با هم اشتباه گرفته نشوند. گاهی ممکن است نداشتن اطلاعات درباره این علائم فرد خریدار را با مشکلات جدی مواجه کند. البته می توان در این زمینه به فروشنده اعتماد کرد، ولی خوب است که خود خریدار هم در این بار اطلاعات لازم را به دست آورد.  

برخی حروف اختصاری روی سیم های برق

منظور از علائم اختصاری برق همان حروف و اعدادی هستند که کارخانه روی سیم ها و کابل ها چاپ می کند. از روی این علائم و نشانه ها می توان متوجه شد که سیم عایق و هادی است. می توان نوع کاربرد سیم را تشخیص داد. این نشانه ها معانی مختلفی دارند. هر حرفی نشان دهنده یک ویژگی است. به عنوان مثال:

  • حرف N: سیم مسی
  • حرف F: سیم نرم
  • حرف A: سیم کشی داخلی لوله ها
  • حرف z و s: سیم های مخصوص
  • حرف M: سیم های مقاوم در مقابل رطوبت

به این ترتیب، دیدن نماد برق NYA روی سیم ها به معنای سیم تک لایی است که روکش پلاستیکی دارد. NYAF برای سیم هایی به کار می رود که افشان هستند و روکش آنها پلاستیکی است. NSYA برای سیم های مخصوص است که روکش پلاستیکی دارند. هر سه این سیم ها برای سیم کشی ساختمان استفاده می شوند. NYM روی سیم های مقاوم در برابر رطوبت آورده می شود. NYZ سیمی است با روکش پلاستیکی که برای روشنایی و لوازم خانگی کاربرد دارد. NYFA سیمی مخصوص لوستر و چراغ است. NYFAZ سیم دو رشته ای است که برای روشنایی ها استفاده می شود. حرف Y برای سیم های مکالمه و خبری و حرف T نشان دهنده سیم های کواکسیال است.

اعداد روی سیم های برق

علائم اختصاری برق شامل اعداد هم می شود. یعنی علاوه بر حروفی که به آنها اشاره شد، کدهایی نیز ذکر می شود که هر کدام نشان دهنده یک مشخصه در سیم و کابل هستند. کابل های قدرت به شکل چند بخشی وجود دارند و می توان آنها را به طور کل به چهار بخش تقسیم کرد. اعداد ۱، ۲، ۳، ۴، ۵ و ۶ تعداد لایه ها را نشان می دهند. اگر هادی حفاظتی در سیم وجود داشته باشد با عدد ۷ مشخص می شود. تعداد رشته ها با عدد ۸ تعیین می شوند. سطح مقطع هر رشته بر حسب میلی متر مربع با عدد ۹ و نوع هادی نیز با عدد ۱۰ نشان داده می شوند. عدد ۱۱ نیز ولتاژ اسمی کابل است. 

رنگ کابل های چند رشته ای

علائم اختصاری برق نشان می دهد که چه تفاوت هایی بین کابل ها و سیم های مختلف وجود دارد. سیم های برق از لحاظ شکل، سطح مقطع و تعداد رشته ها با هم فرق دارند. برای انتخاب باید این علائم اختصاری را شناخت. سیم ها با توجه به شکل به دو گروه گرد و مثلثی تقسیم می شوند. سیم های گرد با حرف r و سیم های مثلثی با حرف s نمایش داده می شوند. از نظر رسانا بودن سیم ها را می توان به دو شکل رشته ای و مفتولی تقسیم کرد. حرف e نشان دهنده سیم های مفتولی و حرف m برای سیم های رشته ای یا افشان است.  

از آنجا که تعداد رشته های به کار رفته در سیم ها نیز اهمیت دارد برای آنها استانداردهایی در نظر گرفته شده است. مهم است که در زمان خرید تعداد رشته های سیم مشخص باشد و با هم اشتباه گرفته نشوند. عایق هر رشته با رنگ های مختلف و با علائم اختصاری برق مشخص می شوند.  

معرفی کابل ها با توجه به علائم اختصاری

با شناخت علائم اختصاری برق می توان درباره نوع هادی، عایق و جنس سیم اطلاعات درستی به دست آورد. همین مشخصات هستند که ویژگی های سیم را تعیین می کنند. چند کابل در ادامه با همین علائم اختصاری معرفی شده اند: 

  • کابل nayy: حروف na در کابل به معنای آلیاژ آلومینیوم است که در سیم هادی استفاده شده است. yy هم نشان دهنده عایق سیم و غلاف آن است که هر دو از جنس پی وی سی هستند.
  • کابل n2xy: حرف n نشان دهنده هادی یا رسانا بودن کابل و از جنس آلیاژ مس است. X2 نشان دهنده جنس عایق است که در این سیم از پلی اتیلن شبکه ای یا کراسلینک شده است. حرف y هم نشان می دهند که نوع عایق از جنس پی وی سی است.
  • کابل nyaf: حرف n نشان دهنده جنس مس هادی سیم است. حرف y نیز درباره عایق پی وی سی می گوید. af هم نشان می دهد که نوع سیم رشته ای است که به آن افشان هم می گویند. علائم اختصاری برق کابل افشان مسی را می توان با H05V-K و H07V-K هم نشان داد.

دیدگاهتان را بنویسید

درخواست نمایندگی یا عامل فروش