وظیفه بانک خازنی چیست؟

عرضه انواع لوازم خانگی با برند های معتبر دنیا و اصالت کالا شامل یخچال، لباسشویی، تلویزیون، کولر گازی، ظرف شویی و…

ما در فروشگاه بانه حراج ضمانت بازگشت 10 روزه تمام کالا ها را داریم.  ما در فروشگاه بانه حراج سعی کرده ایم تا تمام کالاهای اصل را بدون واسطه و با کمترین قیمت به مردم عزیزمان ارائه کنیم.

شما با بانه حراج می توانید حس خوب خرید لوازم خانگی اصل را داشته باشد.

برای مشاوره رایگان تماس بگیرید

09901680274

بانک خازنی سیستمی است متشکل از چندین خازن که به صورت سری یا موازی به هم متصل شده اند تا یک سیستم ذخیره انرژی را تشکیل دهند. وظیفه بانک خازنی تصحیح ضریب توان و تغییر فاز در منبع تغذیه AC است، در نتیجه راندمان انتقال انرژی الکتریکی را افزایش می دهد. این مقاله بیشتر در مورد وظیفه بانک خازنی و این که در چه مواردی استفاده می شوند، می پردازد

سیستم های برق برای زندگی مدرن ضروری هستند، اما برای اطمینان از عملکرد مناسب، به درجه خاصی از مقررات نیاز دارند. برای رفع این نیاز می تواند از بانک های خازنی برای تنظیم سیستم استفاده کرد.

بانک های خازنی با ذخیره انرژی الکتریکی در اجزای خود و استفاده از آن در صورت نیاز برای اصلاح ضریب توان یا تغییر فاز در منبع تغذیه AC(جریان جایگزین) کار می کنند. این به حفظ راندمان بهینه کمک می کند و از افت یا افزایش ولتاژ نامطلوب که می تواند به تجهیزات الکتریکی آسیب برساند، جلوگیری می کند.

وظیفه اصلی بانک خازنی چیست؟

رایج ترین استفاده از بانک خازنی برای تصحیح خطای منبع تغذیه AC در محیط های صنعتی است که از تعداد زیادی ترانسفورماتور و موتور الکتریکی استفاده می شود. این تجهیزات از بار القایی استفاده می کنند. در نتیجه مستعد تغییر فاز و تاخیر ضریب توان در منبع تغذیه هستند که در صورت اصلاح نشدن می تواند منجر به از دست دادن کارایی سیستم شود.

 با گنجاندن یک بانک خازنی در سیستم، تاخیر برق را می توان با ارزان ترین هزینه برای شرکت در مقایسه با ایجاد تغییرات قابل توجه در شبکه برق شرکت یا سیستمی که تجهیزات را تامین می کند، اصلاح کرد. از دیگر کاربردهای بانک های خازنی می توان به ژنراتورهای مارکس، لیزرهای پالسی، رادارها، تحقیقات همجوشی، چاشنی های سلاح های هسته ای و تفنگ های ریلی و سیم پیچ الکترومغناطیسی اشاره کرد.

انواع بارهای الکتریکی

سه نوع بار الکتریکی وجود دارد، مقاومتی ( رشته ای، القایی و خازنی (خازن). عموم بار هایی که در بخش صنعت و خدمات مورد استفاده قرار می گیرند، دستگاه های القایی – مقاومتی است. بخش مقاومتی این دستگاه ها انرژی را صرف انجام وظایف تعریف شده برای آن دستگاه می کند. اما برای راه اندازی این دستگاه ها نیاز به انرژی القایی است یا توان راکتیو است. وظیفه تامین این توان به عهده بانک خازنی خواهد بود.

انواع توان الکتریکی

توان اکتیو

توان اکتیو (KW) توان واقعی است که کار را انجام می دهد. بر حسب وات اندازه گیری می شود و با حاصلضرب ولتاژ، جریان و cos Φ که زاویه بین جریان و ولتاژ است تعیین می شود.

توان راکتیو

توان راکتیو (KVAR) بین اجزای القایی بدون انجام کاری به جلو و عقب جریان می‌یابد، اما میدان الکترومغناطیسی را حفظ می‌کند. حاصل ضرب ولتاژ، جریان و sin Φ توان راکتیو را تعیین می کند. این نوع نیرو برای عملکرد صحیح دستگاه های الکتریکی ضروری است. اما می توان آن را به عنوان یک بار نامطلوب بر روی سیستم تغذیه تلقی کرد. خازن ها می توانند با ذخیره بازده انرژی و کاهش میزان توان راکتیو مورد استفاده در صنایع با بارهای القایی به تنظیم این بار کمک کنند.

توان ظاهری

توان ظاهری (kVA) ترکیبی از توان اکتیو و راکتیو است که از حاصل ضرب ولتاژ و جریان تعیین می شود. ضریب توان نسبت توان واقعی به توان ظاهری تحویلی به یک بار است و بر حسب KW تقسیم بر kVA اندازه گیری می شود. ضریب توان راندمان را در سیستم های الکتریکی تعیین می کند و برای تنظیم آن می توان از بانک های خازنی استفاده کرد. این امر به اطمینان از عملکرد صحیح سیستم های قدرت الکتریکی، کاهش تلفات در سیم ها و کاهش هزینه های کلی برای تامین کنندگان انرژی کمک می کند.

وظیفه بانک خازنی کمک به تنظیم ضریب توان در سیستم های است. این سیستم می تواند به موازات یک بار نصب شوند تا میزان توان راکتیو در خطوط را کاهش دهند. بانک خازنی ضریب توان را با کاهش اختلاف فاز بین ولتاژ و جریان بهبود می بخشد. این امر به اطمینان از عملکرد صحیح سیستم، کاهش تلفات کابلی و در نهایت کاهش هزینه‌ها برای تامین‌کنندگان انرژی کمک می‌کند.

نتیجه

بانک خازنی با اصلاح ضریب توان از طریق تامین توان راکتیو مورد نیاز بار های القایی کیفیت عملکرد و کاهش هزینه ها را ارائه می دهد. برای راه اندازی بانک خازنی نیاز به محاسبه، بازدید و تخصص می باشد. حضور بانک خازن در تمامی مجموعه هایی که برق سه فاز دارند الزامی است. در نتیجه بهتر است قبل از شروع فعالیت حتما موارد مورد نیاز برای نصب و راه اندازی این تجهییز را در نظر بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

درخواست نمایندگی یا عامل فروش