ترانس استابلایزر

فروشگاه بانه حراج یکی از بهترین مراکز خرید تلویزیون در تهران می باشد.

خرید تلویزیون در تهران را می توانید با بهترین قیمت از فروشکاه بانه حراج تهیه کنید.

برای مشاوره رایگان تماس بگیرید

09901680274

ترانس استبالایزر چیست و چه کاربردی دارد؟

ترانس استابلایزر هم مانند رگولاتورهای خودکار برای کنترل نوسان های برق درست شده است. اما ترانس استابلایزرها این روزها هم زمان با پیشرفت فناوری دچار تغییرات زیادی شده اند. مجهز شدن آنها به صفحه نمایش دیجیتالی موجب شده است که بتوان عدد مورد نظر جریان ولتاژ را در آن مشاهده کرد. حتی می توانند نوسان های کوچکی که در فاصله های زمانی بسیار کوتاه هم اتفاق می افتند شناسایی کنند و جلوی آسیب به لوازم برقی مهم و گران قیمت را بگیرند.

وجود یک ترانس استابلایزر در کنار وسایل برقی می تواند تضمین کننده این باشد که جریان برق بدون هیچ نوسانی کار خواهد کرد. جریان برق بعد از گذر از ترانس استابلایزر بدون هیچ نقصی به وسیله برقی می رسد. این نوسان گیر در مقایسه به نوسان گیرهای قدیمی بسیار قوی تر است و عملکرد بهتری دارد.

تعریف ترانس استابلایزر

ترانس استابلایزر به دلیل نوسان های زیادی که به طور مداوم در جریان برق وجود دارد تولید شده است. این وسیله می تواند برق شهری را روی همان 220 یا 230 ولت به طور ثابت بدون هیچ بالا و پایین شدنی نگه دارد. این کار را روی برق صنعتی هم انجام می دهد و نوسان جریان برق را کنترل می کند و برق 380 یا 400 ولت را به دستگاه های صنعتی می رساند. اندازه ترانس استابلایزرها همیشه کوچک نیست و گاهی خیلی بزرگ هستند. آنها در انواع دستی و دیجیتال هستند و به شکل های کوچک خانگی یا بزرگ صنعتی تولید می شوند.

از آنجا که وسایل برقی متناسب با طیف خاص دریافت برق طراحی می شوند، با توجه به حساسیت جایی که در آن قرار می گیرند تحت نوسان هستند. بعضی از این وسایل ممکن است مجبور باشند 5 تا 10 نوسان را تحمل کنند. تکرار این نوسان ها در مقایس مجاز نه تنها عمر لوازم برقی را کم می کند بلکه ممکن است صنایع و حتی ساختمان های مسکونی را دچار چالش های جدی کند. به همین دلیل هم وجود یک ترانس استابلایزر در کنار آنها ضروری به نظر می رسد.

مزیت استفاده از ترانس استابلایزر چیست؟

وقتی وسایل برقی به طور مدام تحت ولتاژ زیاد قرار بگیرند وجود یک ترانس استابلایزر لازم است:
  • زیرا این نوسان ها می توانند به وسایل آسیب های جدی وارد کنند و کارکرد آنها را مختل کنند.
  • ضمن این که ممکن است کارکرد پیوسته وسایل برقی را قطع کنند.
  • به طور جدی می توانند عمر وسایل برقی را کوتاه کنند.

وقتی وسایل برقی به طور مدام تحت ولتاژ کمتر از حد لازم قرار بگیرند هم به وجود ترانس استابلایزر نیاز خواهد بود:

  • نوسان ها ممکن است توان و ظرفیت وسایل برقی را پایین بیاورند.
  • در وسایل برقی گرماساز این احتمال وجود دارد که فشار زیادی به وسایل وارد شود.
  • آنها می توانند در وسایل برقی دیجیتال محاسبه ها را به هم بریزند و مشکلات اساسی به وجود آورند.
  • یکی دیگر از مشکلاتی که به وجود می آورند کاهش سرعت موتورهای محرکه است.

نحوه کار

کار اصلی ترانس استابلایزر این است که جریان برق کم را تقویت می کنند و جریان زیاد را به تعادل می رسانند. به این ترتیب، جریان ورودی به لوازم برقی کنترل شده و صحیح خواهد بود. این کار به شکل دستی یا خودکار صورت می گیرد. ترانس استابلایزر تنظیم جریان برق را با قرار دادن یک ترانس در مسیر انجام می دهد. حل مشکل کارکرد وسایل برقی به دو عامل بستگی دارد. ابتدا این که ترانس باید مشخصات خاصی داشته باشد و دوم این که مهم است به چه شکلی در مدار محافظ ولتاژ قرار گرفته باشد.

ترانس ها می توانند در جریان قرار بگیرند و به شکل مستقیم جریان برق را بالا ببرند و به اندازه مورد نیاز وسیله برقی برسانند. در مواقع لزوم نیز می توانند جریان ضعیف را ارتقا ببخشند یا در صورت نیاز ولتاژ را کاهش دهند. بعضی از ترانس ها چه جریان بالا باشد چه پایین می توانند جریان ثابت را به وسایل برقی برسانند و ساختار آنها طوری است که در لحظه نسبت به پایین آمدن یا بالا رفتن جریان واکنش نشان می دهند.

انواع ترانس استابلایزر

ترانس استابلایزر در انواع مختلفی تولید می شود که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:
  • ترانس استابلایزر رله ای در خانه ها و امکان مسکونی مورد استفاده قرار می گیرد. کارکرد این نوع ترانس استابلایزرها در حالت کلی به کارکرد ترانس و رله ها وابسته است. در صورتی که نیاز به پایین آوردن ولتاژ باشد ترانس باید یک حالت را تجربه کند. در صورتی که نیاز به بالا بردن ولتاژ باشد ترانس باید واکنش برعکس نشان دهد.
  • ترانس استابلایزر سروو وقتی کارایی دارد که جریان برق بالایی نیاز است. از آنها در موقعیت های سخت و مختلفی استفاده می شود. این ترانس ها دارای یک موتور سروو، ترانس خودکار و ترانس افزاینده و کاهنده هستند. از دیگر بخش های آنها می توان به موتور انتقالی و سیستم کنترلی اشاره کرد.
  • استابلایزر استاتیکی نیز نوعی دیگری است که ساختار متفاوتی از دو نوع قبلی دارد. دقت آنها طوری است که مدیریت ولتاژ برق را تا درصدهای بسیار کم فراهم می کند. این ترانس استابلایزرها ترانس کاهنده و افزاینده و میکروکنترلر دارند و مجهز به نوعی موتور متفاوت هستند.  

دیدگاهتان را بنویسید

درخواست نمایندگی یا عامل فروش