ترانس فاراتل

فروشگاه بانه حراج یکی از بهترین مراکز خرید تلویزیون در تهران می باشد.

خرید تلویزیون در تهران را می توانید با بهترین قیمت از فروشکاه بانه حراج تهیه کنید.

برای مشاوره رایگان تماس بگیرید

09901680274

ترانس فاراتل

ترانس فاراتل را می توان نوعی دستگاه الکترونیکی دانست که اهمیت آن در زمینه محافظت الکتریکی است. ترانس فاراتل با تنظیم ولتاژ و تبدیل توان الکتریکی جلوی مشکلات و نوسان های برقی را می گیرند. در این ترانس ها فیلتری وجود دارد که کار آنها گرفتن نویز برق شهری است. نویزها به طور معمول کارکرد دستگاه ها و ابزارهای برقی را مختل می کنند. وجود یک ترانس فاراتل می تواند این نویزها را حذف کند و برق بدون پارازیت را به مصرف کننده برساند.

نقش اصلی ترانس ها محافظت از لوازم برقی در مقابل نوسان ها است. یک مدار الکتریکی کنترل کننده ولتاژ خروجی دستگاه را تنظیم می کند و آن را به شکل مدام با مقدار ثابتی که در مرجع وجود دارد مقایسه می کند. در صورتی که مغایرتی وجود داشته باشد شروع به تنظیم نوسان می کند.

ترانس برق فاراتل چیست؟

کار اصلی ترانس فاراتل حفظ سطح ولتاژ ثابت در مدارهای الکتریکی است. این وسیله نوسان ها و اختلال های جریان برق را اصلاح و بعد آن را برای مصرف کننده ارسال می کند. از آنجا که وجود نویز و افت یا بالا رفتن ولتاژ در جریان برق موجب از بین رفتن بخش های مهم دستگاه های الکترونیکی می شود، وجود این دستگاه بسیار ضروری است. از این دستگاه در هر جایی که وسایل برقی پر اهمیت وجود دارد استفاده می شود. وارد شدن ولتاژ خیلی بالا به دستگاه های برقی در مدت زمان طولانی به آنها آسیب می زند و عملکردشان را مختل می کند.

ترانس فاراتل وسیله ای الکترومغناطیسی که انرژی برق را میان دو یا چند مدار انتقال، سطح ولتاژ را تغییر ، و هم فرکانس را حفظ می کند. که امکان انتقال و توزیع کارآمد توان برق را ایجاد می کند. علت نوسان های ولتاژ و افت می تواند تغییر در منبع تغذیه، تغییرات بار یا عوامل بیرونی باشد که وجود ترانس فاراتل نقش محافظ را در مقابل این اختلال ها خواهد داشت. با وجود این ترانس ها ولتاژ بیرونی در محدوده معینی حفظ می شود و از تجهیزات متصل در مقابل آسیب محافظت می کند و کارکردشان را در حد بهینه نگه می دارد.

نحوه کار ترانس‌ فاراتل

ترانس فاراتل بر طبق قانون القای الکترومغناطیسی فارادی کار می کند. اجزای تشکیل دهنده آن هسته یک ترانسفورماتور سیم پیچ های اولیه و ثانویه است که در حاشیه آن یک هسته مغناطیسی مشترک پیچیده شده است. وقتی جریان متناوب برق از سیم پیچ اولیه می گذرد میدانی مغناطیسی در هسته به وجود می آید. این میدان مغناطیسی ولتاژی را به سیم پیچ ثانویه می فرستد که همان خروجی جریان است. ترانس ها ی فاراتل بر طبق سیستم کنترل بازخورد کار می کنند که شامل نظارت مدام و تنظیم ولتاژ خروجی می شود. ترانس ها به شکل مدام ولتاژ خروجی را نظارت می کنند، ضمن این که نسبت آن را با میزان مرجع یا نقطه تنظیم می سنجند. در صورتی که ولتاژ خروجی به علت نوسان های ولتاژ ورودی یا تغییرات بار از نقطه تنظیم منحرف شود، با وجود ترانس فاراتل می توان این انحراف را تشخیص داد. حلقه کنترل این ترانس ها اصلاح لازم را بر طبق انحراف محاسبه و بعد ولتاژ خروجی را هماهنگ با آن تنظیم می کند. ترانس های فاراتل به طور معمول از شیوه های کنترلی مثل کنترل مبتنی بر رله، سروو موتور محرک یا کنترل الکتریکی بهره می برند که مکانیزم اصلاح متفاوت خواهد بود، ولی هدف آن بازگرداندن ولتاژ خروجی به سطح مد نظر است.

انواع

انواع ترانس های فشار قوی را می توان به دسته های مختلفی همچون ترانس توزیع، ترانس استابلایزر، ترانس خانگی، ترانس قدرت تقسیم بندی کرد که ترانس فاراتل هم در یکی از این دسته ها قرار دارد که خودش شامل موارد زیر می باشد:

  • ترانس الکترومکانیکی که از قطعات مکانیکی مثل رله ها و موتورها برای تنظیم بهره می برند. بیشتر آنها در محیط های مسکونی کاربرد دارند و از لوازم خانگی در مقابل نوسان های ولتاژ مراقبت به عمل می آورند.
  • ترانس استاتیک که با استفاده از اجزای الکترونیکی حالت جامد می تواند با سرعت بالاتری عمل کند و دقت بیشتری هم داشته باشد. به شکلی که از آن در صنایع مهم مثل مراقبت های بهداشتی استفاده می کنند؛ در مکان هایی که تجهیزات پزشکی حساس ضروری مورد استفاده قرار می گیرند.
  • ترانس فاراتل با استفاده از مکانیزم موتور محور دارای دقت و کارکردی بسیار خوب است. از این نوع ترانس ها برای محافظت از تجهیزات و ماشین آلات استفاده می شود.

کاربردهای مختلف ترانس های فاراتل

وجود ترانس فاراتل در حوزه مهندسی برق ضروری است. نقش آنها در تضمین توزیع برق و امنیت آن مهم است. وجود آنها برای حفظ ثبات ولتاژ، بهینه سازی منتقل کردن نیرو و محافظت از تجهیزات لازم به نظر می رسد:
  • از کاربردهای مهم ترانس فاراتل تنظیم و حفظ ولتاژ در سطحی معین است. این مسئله در دستگاه های حساس مثل ابزارهای پزشکی اهمیت بیشتری می یابد.
  • ترانس فاراتل از وسایل برقی، تجهیزات و ابزار آلات در مقابل نوسان های برق محافظت به عمل می آورد.
  • وجود ترانس فاراتل در صنایع و تولیدات مهم می تواند تضمین کننده وجود منبع تغذیه پایدار باشد که از خاموش شدن اتفاقی و خراب شدن بدون موقع آنها جلوگیری می کند.
  • بیمارستان ها و تمام مکان هایی که خدمات مراقبت بهداشتی ارائه می دهند به شدت به تجهیزاتی نیاز دارند که منبع تغذیه پایدار داشته باشند. وجود ترانس ها می تواند این اطمینان را به آنها بدهد.
  • در بخش مخابرات و فناوری اطلاعات نیز وجود یک ترانس برق فاراتل می تواند دست یافتن به یک منبع تغذیه ثابت را تضمین کند.

دیدگاهتان را بنویسید

درخواست نمایندگی یا عامل فروش