سیم کشی برق

فروشگاه بانه حراج یکی از بهترین مراکز خرید تلویزیون در تهران می باشد.

خرید تلویزیون در تهران را می توانید با بهترین قیمت از فروشکاه بانه حراج تهیه کنید.

برای مشاوره رایگان تماس بگیرید

09901680274

ما از اصطلاح سیم کشی برق چه می دانیم؟

سیم کشی برق به فرآیند توزیع نیروی الکتریکی از طریق سیم ها اطلاق می شود به گونه ای که کارایی استفاده از هادی های سیم کشی را در یک سازه یا یک اتاق خاص برای دستیابی به کنترل بار بیشتر به حداکثر می رساند.

طیف گسترده ای از لوازم برقی باید به تابلوی توزیع شرکت برق وصل شود تا برق در سراسر خانه توزیع شود. در این مقاله در باره انواع سیم و روش های آن صبحت می کنیم.

سیم کشی برق چیست؟

سیم کشی برق - کد رنگ

سیم‌کشی برق، نصب کابل هایی است که از طریق آن نیرو به دستگاه‌های مختلف مرتبط با الکتریسیته به روشی ساختاریافته توزیع می‌شود تا از منبع تغذیه مداوم اطمینان حاصل شود. این دستگاه ها شامل فیوز، کلید، پریز، چراغ، فن و … می باشد.

سیم کشی الکتریکی به فرآیند توزیع نیروی الکتریکی از طریق سیم ها به روشی بهینه سازی شده برای برآوردن نیازهای الکتریکی و همچنین اقتصادی یک مکان خاص اشاره دارد. برای اطمینان از عدم قطعیت در منبع تغذیه، به طور روشی به منبع برق متصل می شود.

اگر سیم کشی برق در سازه ای مانند ساختمان به درستی نصب شود، کنترل و توزیع بار بهبود می یابد. این هادی های سیم کشی در آن مکان، ساختمان، خانه و غیره برای استفاده مقرون به صرفه در دسترس هستند و می توانند برای مصارف مختلفی استفاده شوند.

انواع مختلفی از سیم ها را می توان خریداری کرد و هر نوع هدف خاصی را دنبال می کند. این سیم ها همه در بازار قابل دسترسی هستند. قبل از شروع یک پروژه الکتریکی که نیاز به اتصالات الکتریکی دارد، یک فرد باید خود را در مورد انواع مختلف سیم کشی و انواع مختلف اتصالات سیم کشی الکتریکی آموزش دهد. این برای تعیین اینکه کدام نوع سیم کشی الکتریکی برای سازه سیمی مناسب تر است، ضروری است.

انواع سیم کشی برق

انواع سیم برق و انواع اتصالات سیم کشی در زیر ارائه شده است:

  • سیستم سه راهی یا سیستم جعبه مشترک

با استفاده از این سیم کشی می توان وسایل مختلف را به هم متصل کرد. از آنجایی که به اندازه کابل بیش از حد نیاز ندارد، برای انجام نصب های موقت بسیار مناسب است زیرا مقرون به صرفه است.

  • حلقه در سیستم

این سیستم مورد استفاده قرار می گیرد، بنابراین لامپ ها و سایر وسایل به صورت موازی به هم متصل می شوند تا امکان کنترل فردی هر دستگاه را فراهم کنند. آنها به راحتی در دسترس هستند و به راحتی برای مکان یابی خطاها به دست می آیند.

  • Cleat Wiring

  در این سیم کشی از سیم های عایق با VIR یا PVC استفاده می شود و سیم ها بافته شده و با استفاده از گیره های چینی، چوبی یا پلاستیکی بر روی دیوارها و سقف ها نصب می شوند. از آنجایی که بیشتر یک راه حل موقتی است، چیزی نیست که بتوان در محیط خانه از آن استفاده کرد. به عنوان مثال، ساختاری را در نظر بگیرید که اکنون در حال توسعه است.

  • سیم کشی چوبی

کابل های TRS با یک هسته، دو و سه هسته در این پیکربندی سیم کشی استفاده می شود. این کابل ها ممکن است در برابر بخار و مواد شیمیایی و آب مقاوم باشند. در مقایسه با هر سیستم سیم کشی الکتریکی دیگری که ممکن است در مدار الکتریکی استفاده شود، هزینه پایینی دارد.

  • سیم کشی و پوشش

محفظه های چوبی از کابل های VIR در این پیکربندی سیم کشی محافظت می کنند. این عملی است که امروزه دیگر مورد استفاده قرار نمی گیرد. هنگامی که سیم فاز و نول به صورت جداگانه در شکاف خود قرار می گیرند، تعمیرات بسیار ساده تر است.

 

پوشش سیم

• سیم کشی غلاف سرب

این هادی های الکتریکی هستند که در یک آلیاژ آلومینیوم که 95 درصد سرب دارد محصور شده اند و دارای غلافی هستند که از آنها در برابر جو محافظت می کند. کابل ها از خوردگی جوی و آسیب های ناشی از رطوبت و تنش های مکانیکی توسط این پوشش محافظت می شوند.

  • سیم کشی لوله

زیرمجموعه دیگری از این شکل سیم کشی به شرح زیر است:

سیم کشی مجرای سطحی: نوعی سیم کشی است که معمولاً روی سطح دیوار یا سقف قرار می گیرد. در این مرحله در فواصل زمانی معین سوراخ هایی ایجاد می شود و برای اتصال مجرا به سوراخ ها از دوشاخه ها استفاده می شود.

سیم کشی کانال مخفی: این نوع سیم کشی با گچ کاری روی آن با استفاده از لوله پلاستیکی یا فلزی در داخل دیوارها پنهان می شود. اینها مجدداً با توجه به نوع لوله کشی به دسته های زیر تقسیم می شوند:

لوله فلزی: این لوله ها از فولاد، ماده ای گران قیمت اما بسیار بادوام ساخته می شوند. بار دیگر، مجرای فلزی را می توان به دسته های زیر تقسیم کرد:

کلاس A: به عنوان یک لایه نازک از یک ورق فولادی تعریف می شود که به عنوان مجرای با گیج پایین نیز شناخته می شود.

کلاس B: کانال های کلاس B که اغلب به عنوان کانال های گیج بالا شناخته می شوند، با لایه های ضخیم ورق های فولادی مشخص می شوند.

غیر فلزی: این مجرا از سیم‌های انعطاف‌پذیر و ساده استفاده می‌کند تا مانند یک مجرای PVC جامد منحنی شود.

  • سیم های برق

سیم اصطلاحی است که برای اشاره به یک هادی الکتریکی یا یک کانال منفرد که قادر به حمل الکتریسیته است استفاده می شود. جزء سیم که جریان الکتریکی را حمل می کند هادی نامیده می شود. می توان آن را از مس یا آلومینیوم یا آلومینیوم با روکش مسی ساخت که سپس در پوششی از پلاستیک نامناسب قرار می گیرد. از سوی دیگر، اصطلاح “کابل” به مونتاژ یک یا چند تا از این سیم ها به صورت متفاوت (در کنار هم، باندل و غیره) برای انتقال جریان الکتریکی اشاره دارد.

کدهای رنگ سیم برق

کد رنگ سیم کشی برق

هنگام کار با برنامه ها و تاسیسات مختلف، داشتن درک کامل از مقررات کد ملی برق (NEC) در مورد انواع سیم کشی و خواص آن سیم ها ضروری است. برای انتخاب آگاهانه در مورد ترکیب، باید جنبه های زیر در کابل های برق در نظر گرفته شود:

اندازه سیم ها: گیج سیم وظیفه تعیین محدوده اندازه سیم ها را بر عهده دارد. اعداد 10، 12، 14، 18 و غیره قطر سیم معمولی هستند. فرض کنید برای حدود ده آمپر، به یک سیم با گیج 18 نیاز دارید. علاوه بر این، یک سیم با گیج 2 برای 100 آمپر ضروری است.

حروف سیم: طبق دستورالعمل NEC، عایق در انواع سیم کشی با حروف خاصی نشان داده می شود. عایق های الکتریکی در پیکربندی های مختلفی وجود دارند. برخی از موارد رایج تر عبارتند از THHN، THWN، THW و THHN. این حروف چه معنایی دارند؟

H مخفف «مقاومت در برابر حرارت» است.

HH مخفف “مقاومت در برابر حرارت بالا” است، به این معنی که این ماده می تواند تا دمای 194 درجه فارنهایت را تحمل کند.

N-Nylon برای ایجاد مقاومت است.

عایق ترموپلاستیک تی

W- مناسب مکان های مرطوب

X- پوشش پلیمری مصنوعی است که در برابر شعله مقاوم است.

 

کدهای رنگ سیم برق

هنگام کار با مدارهای الکتریکی، انواع مختلفی از سیم ها وجود دارد که هر کدام کد رنگ منحصر به فرد خود را دارند. این کدهای رنگی اغلب توسط مقامات مرکزی برای تسهیل توسعه رویه های عملیاتی استاندارد ایجاد می شوند.

سیم‌های قرمز آنهایی هستند که جریان را حمل می‌کنند و به آنها “زنده” می‌گویند.

رنگ سفید را همیشه خنثی در نظر بگیرید.

سیم هایی با رنگ سبز معمولاً هر زمان که زمین یا زمین انجام می شود استفاده می شود.

سیم های سیاه همان هات وایر هستند. از این سیم ها برای پریزها و کلیدها استفاده می شود.

سیم هایی که آبی و زرد هستند نشان می دهد که سیم های داغی هستند که برای تجهیزات مختلف استفاده می شوند.

نتیجه گیری

شانس خوبی وجود دارد که هر فردی روی کره زمین که از برق استفاده می کند از مشارکت سیم و کابل آگاه باشد. از آنجایی که وجود سیم‌ها و کابل‌ها بسیار مورد تایید است، می‌توانیم با اطمینان بیان کنیم که طول آنها چیزی است که کل کره زمین را در کنار هم نگه می‌دارد. علاوه بر این، دانشمندان سیمی هزار برابر نازک‌تر از یک تار موی انسان ساخته‌اند. این سیم توسط دانشمندان اختراع شد (طول سیم تنها یک اتم و عرض آن چهار اتم است).

بنابراین، با ظهور تکنولوژی، باید در مورد انواع مختلف سیم کشی و انواع اتصالات سیم کشی اطلاعات داشت، زیرا این موارد نه تنها ابزارها را به هم متصل می کنند، بلکه از طریق آنها زندگی انسان نیز امکان پذیر است.

دیدگاهتان را بنویسید

درخواست نمایندگی یا عامل فروش