موتور آسنکرون چیست؟

فروشگاه بانه حراج یکی از بهترین مراکز خرید تلویزیون در تهران می باشد.

خرید تلویزیون در تهران را می توانید با بهترین قیمت از فروشکاه بانه حراج تهیه کنید.

برای مشاوره رایگان تماس بگیرید

09901680274

در ماشین‌های الکتریکی مانند موتورها، ما اغلب با انواع موتورهایی مانند موتور سنکرون و همچنین موتور آسنکرون با کاربردهایشان اشتباه می‌گیریم. این موتورها به دلیل قابلیت اطمینان و همچنین استحکام در کاربردهای مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند. همانطور که از نام آن پیداست، نام این موتور از این واقعیت گرفته شده است که روتور در موتور به طور ناهمزمان با یک میدان مغناطیسی چرخشی کار می کند. بنابراین، این مقاله یک مرور کلی از موتور ناهمزمان، ساخت و ساز، اصل کار و غیره را شرح می دهد.

اصطلاح موتور آسنکرون به چه معناست؟

تعریف: موتور الکتریکی که با جریان متناوب کار می کند به عنوان موتور ناهمزمان شناخته می شود. این موتور عمدتاً بر روی جریان القایی درون روتور از میدان مغناطیسی دوار استاتور کار می کند. در این طراحی موتور، حرکت روتور را نمی توان از طریق میدان متحرک استاتور هماهنگ کرد. میدان چرخان استاتور این موتور می تواند جریانی را در سیم پیچ های روتور القا کند. به نوبه خود، این جریان نیرویی برای فشار دادن روتور در جهت استاتور ایجاد می کند. در این موتور چون روتور با استاتور هم فاز نیست، گشتاور تولید می شود.

این رایج ترین نوع موتور است. به طور خاص، موتور ناهمزمان با 3 فاز به دلایلی مانند هزینه کم، تعمیر و نگهداری آسان و ساده در صنعت استفاده می شود. عملکرد این موتور در مقایسه با موتور تک فاز خوب است. ویژگی اصلی این موتور این است که سرعت قابل تغییر نیست. سرعت کار این موتور عمدتاً به منبع فرکانس و همچنین شماره بستگی دارد. 

ساختار موتور آسنکرون

در ساخت این موتور، موتور فاقد آهنربا است. در این طراحی موتور، فازها را می توان با سیم پیچ ها متصل کرد. تا میدان مغناطیسی تولید شود. در این موتور، جریان جریان درون روتور را می توان از طریق یک ولتاژ القایی از میدان دوار فعال کرد. هنگامی که میدان مغناطیسی برای عبور از روتور اعمال می شود، ولتاژ به روتور القا می شود. زیرا میدان مغناطیسی روتور را می توان از طریق میدان مغناطیسی استاتور ایجاد کرد. اساساً میدان مغناطیسی روتور به صورت ناهمزمان به سمت میدان مغناطیسی استاتور یا با تاخیر در زمان حرکت می کند. بنابراین تأخیر بین دو میدان مغناطیسی را می توان «لغزش» نامید.

ساختار موتور آسنکرون

موتور به صورت آسکنرون کار می کند

اصل کار این موتور به جز محرک خارجی تقریباً مشابه موتور نوع سنکرون است. این موتورها که موتورهای القایی نیز نامیده می شوند، بر اساس اصل القای الکترومغناطیسی کار می کنند، جایی که روتور در این موتور مانند موتورهای DC از طریق رسانش هیچ نیروی الکتریکی دریافت نمی کند. این موتورها هیچ وسیله خارجی برای تحریک روتور داخل موتور ندارند. بنابراین، سرعت روتور عمدتاً به القای مغناطیسی ناپایدار بستگی دارد.

میدان الکترومغناطیسی که تغییر می کند می تواند باعث چرخش روتور با سرعت کم نسبت به میدان مغناطیسی استاتور شود. هنگامی که سرعت روتور و همچنین سرعت میدان مغناطیسی درون استاتور متفاوت است، این موتورها را موتورهای ناهمزمان می نامند. تغییر در سرعت را می توان لغزش نامید.

سیستم هایی که با موتور آسنکرون کار می کنند

اکثر موتورهای مورد استفاده در کاربردهای مختلف در دنیا ناهمزمان هستند. برنامه های کاربردی عمدتا شامل موارد زیر است.

 • پمپ های گریز از مرکز
 • دمنده ها
 • طرفداران
 • نوار نقاله
 • کمپرسورها
 • جرثقیل های سنگین
 • آسانسور
 • ماشین های تراش
 • کارخانه های کاغذ سازی
 • کارخانه های نفت
 • منسوجات

سوالات متداول

چرا موتور آسنکرون به عنوان موتور القایی نیز نامیده می شود؟

موتور ناهمزمان به جریان القایی درون روتور از میدان مغناطیسی دوار در استاتور بستگی دارد.

انواع موتورهای آسنکرون کدامند؟

موتورهای تک فاز و سه فاز هستند

ویژگی اصلی موتور آسنکرون چیست؟

ویژگی اصلی این موتور این است که سرعت آن تغییر نمی کند.

) p.f ضریب قدرت) موتور آسنکرون چیست؟

این موتور به سادگی با p.f پسیو کار می کند.

بنابراین، یک مرور کلی از یک موتور آسنکرون در این مقاله را انجام دادیم. این موتورها به دلایلی مانند استحکام و قابلیت اطمینان زیاد در 90 درصد دستگاه ها در سرتاسر جهان استفاده می شوند. از این موتورها در ماشین های متحرک یا دوار مختلف مانند بالابر، فن، آسیاب و … استفاده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

درخواست نمایندگی یا عامل فروش