برق گرفتگی چیست؟

فروشگاه بانه حراج یکی از بهترین مراکز خرید تلویزیون در تهران می باشد.

خرید تلویزیون در تهران را می توانید با بهترین قیمت از فروشکاه بانه حراج تهیه کنید.

برای مشاوره رایگان تماس بگیرید

09901680274

برق گرفتگی چه تاثیر بر بدن می گذارد

بسیاری از ما شوک الکتریکی را تجربه کرده‌ایم که در آن الکتریسیته باعث می‌شود بدن ما درد یا ضربه را تجربه کند. اگر خوش شانس باشیم، وسعت آن تجربه محدود به گزگز یا تکان های درد ناشی از تجمع الکتریسیته ساکن در بدن ما است.

هنگامی که ما در اطراف مدارهای الکتریکی کار می کنیم که قادر به رساندن توان بالایی به بارها (مصرف کننده ها) هستند، شوک الکتریکی به یک مسئله بسیار جدی تبدیل می شود و درد کمترین نتیجه شوک است.

مقاومت بدن در برابر جریان الکتریکی

همانطور که جریان الکتریکی از طریق یک ماده هدایت می شود، هرگونه مخالفت با جریان الکترون ها (مقاومت) منجر به اتلاف انرژی، معمولاً به شکل گرما می شود. این اساسی ترین و قابل درک ترین اثر الکتریسیته بر بافت زنده است: جریان باعث گرم شدن آن می شود. اگر مقدار حرارت تولید شده کافی باشد، ممکن است بافت سوخته شود.

جریان الکتریکی عملکرد سیستم عصبی را مختل می کند

یکی دیگر از تأثیرات جریان الکتریکی بر روی بدن، که شاید از نظر خطر مهم ترین آن باشد، مربوط به سیستم عصبی است. منظور از “سیستم عصبی” شبکه ای از سلول های خاص در بدن به نام “سلول های عصبی” یا “نرون ها” است که سیگنال های زیادی را که مسئول تنظیم بسیاری از عملکردهای بدن هستند پردازش و هدایت می کنند. مغز، نخاع و اندام‌های حسی_حرکتی در بدن با هم کار می‌کنند تا به ما اجازه حس کردن، حرکت، پاسخ، تفکر و یادآوری را ‌دهند.

سلول های عصبی مانند “مبدل” عمل کرده و با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند و سیگنال های الکتریکی (ولتاژها و جریان های بسیار کوچک) را در پاسخ به ورودی ترکیبات شیمیایی خاص به نام انتقال دهنده های عصبی ایجاد می کنند و هنگامی که توسط سیگنال های الکتریکی تحریک می شوند، انتقال دهنده های عصبی را آزاد می کنند.

هادی قربانی در آغوش میگیرد!

این مشکل به ویژه زمانی خطرناک است که قربانی با دستان خود با یک هادی پر انرژی تماس بگیرد. ماهیچه های ساعد که مسئول خم کردن انگشتان هستند، نسبت به عضلاتی که مسئول دراز کردن انگشتان هستند، بهتر توسعه یافته اند، بنابراین اگر هر دو دسته از عضلات به دلیل جریان الکتریکی که از بازوی فرد منتقل می شود، منقبض شوند، ماهیچه های خم شده پیروز می شوند و منقبض می شوند و کف دست و انگشتان قربانی دور هادی تبدیل به مشت می شود.

اگر هادی که جریان را به قربانی منتقل می کند رو به کف دست او باشد، باعث می شود دست دور سیم فشرده شود و سیم را محکم بگیرد، بنابراین برقراری تماس عالی با سیم، وضعیت را بدتر می‌کند. قربانی به هیچ وجه قادر به رها کردن سیم نخواهد بود.

از نظر پزشکی به این حالت انقباض غیرارادی عضلات یا تشنج گفته می شود. برق‌کارانی که با این اثر شوک الکتریکی آشنا هستند، اغلب به قربانی بی‌حرکت شوک الکتریکی به عنوان «خشک شدن» اشاره می‌کنند. تشنج ناشی از شوک را فقط می توان با قطع جریان عبوری از قربانی قطع کرد.

حتی زمانی که جریان قطع می شود، قربانی ممکن است برای مدتی کنترل داوطلبانه بر عضلات خود را به دست نیاورد، زیرا انتقال دهنده های عصبی به هم ریخته است. این اصل در دستگاه‌های «تفنگ بی‌حسی» مانند شوکرها اعمال می‌شود که بر اساس اصل شوک لحظه‌ای قربانی با یک پالس ولتاژ بالا بین دو الکترود ارسال می‌شود. یک شوک به‌طور موقت (چند دقیقه) قربانی را بی‌حرکت می‌کند.

جریان الکتریکی عامل فیبریلاسیون قلب

فیبریلاسیون قلب به جای تپش می لرزد و در نتیجه قلب نمی تواند پمپاژ خون به اندام های حیاتی بدن را به درستی برساند  و مرگ ناشی از خفگی و یا ایست قلبی ناشی از جریان الکتریکی به اندازه کافی قوی در بدن اتفاق خواهد افتاد. از قضا، پرسنل پزشکی از یک شوک شدید جریان الکتریکی که بر روی قفسه سینه قربانی اعمال می‌شود، استفاده می‌کنند تا قلب فیبریلاسیون را به یک الگوی ضربان عادی “پرش” بزنند.

این آخرین جزئیات ما را به خطر دیگری از شوک الکتریکی سوق می دهد، این خطر برای سیستم های برق عمومی(AC) است. اگرچه مطالعه اولیه ما در مورد مدارهای الکتریکی تقریباً به طور انحصاری بر DC (جریان مستقیم یا الکتریسیته ای که در یک جهت پیوسته در مدار حرکت می کند) متمرکز است، سیستم های قدرت مدرن از جریان متناوب یا AC استفاده می کنند. دلایل فنی برای این ترجیح AC بر DC در سیستم های قدرت به این بحث بی ربط است، اما خطرات ویژه هر نوع توان الکتریکی برای موضوع ایمنی بسیار مهم است.

تفاوت برق گرفتگی در جریان AC و DC

چگونگی تأثیر جریان AC بر بدن تا حد زیادی به فرکانس بستگی دارد. جریان AC  با فرکانس پایین (50 تا 60 هرتز) در ایالات متحده (60 هرتز) و اروپا (50 هرتز) استفاده می شود که می تواند خطرناک تر از AC فرکانس بالا باشد همچنین 3 تا 5 برابر خطرناک تر از جریان  DC با همان ولتاژ و آمپر است. جریان AC  با فرکانس پایین انقباض عضلانی طولانی ایجاد می کند که ممکن است دست را به منبع جریان متصل نگه دارد و قرار گرفتن در معرض آن را طولانی تر کند. جریان DC به احتمال زیاد باعث یک انقباض تشنجی می شود که اغلب قربانی را از منبع جریان پرت می کند.

هنگامی که جریان شوک متوقف شود، قلب شخص” فریز شده” شانس بیشتری برای بازیابی الگوی ضربان طبیعی نسبت به قلب فیبریلاسیون دارد. به همین دلیل است که تجهیزات “دفیبریلاتور” مورد استفاده توسط پزشکان اورژانس کار می کنند: شوک جریانی که توسط واحد دفیبریلاتور تامین می شود DC است که فیبریلاسیون را متوقف می کند و به قلب فرصت بهبودی می دهد.

در هر صورت، جریان های الکتریکی به اندازه کافی زیاد که باعث فعالیت غیرارادی عضلات شود، خطرناک هستند و باید به هر شکلی از آنها اجتناب کرد.

در بخش بعدی، نگاهی به نحوه ورود و خروج چنین جریان هایی از بدن خواهیم داشت و اقدامات احتیاطی در برابر چنین اتفاقاتی را بررسی می کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

درخواست نمایندگی یا عامل فروش