علت خرابی خازن

مشکلات متداولی که باعث اتش سوزی و انفجاز خازن می شود

خرابی خازن به دلیل نامناسب بودن ولتاژ

در بانک های خازنی گاهی اوقات به علت افزایش ولتاژ ناگهانی شبکه یا بالا بودن ولتاژ شبکه مجموعه مورد نظر خازن به صورت مداوم دچار خرابی و انفجار می شوند.
همچنین در بانک های فیلترخازن ، خازن ها به صورت سری با سلف متصل می شوند و گاهی اوقات ولتاژ در واحدهای خازن بیش از مقادیر طراحی شده است. در چنین شرایطی، واحدهای خازن به طرز فاجعه‌باری از کار می‌افتند

این مقاله در مورد خطرات احتمالی آتش سوزی و انفجار با بانک های خازن بحث می کند.علل معمول برای خرابی خازن در دو بخش مورد بررسی قرار گرفته است.

ترکیدن فیوز

ترکیدن فیوز ممکن است به علت اتصال کوتاه در خازن، جریان اضافه و یا به دلیل اضافه ولتاژ یا هارمونیک باشد. یک خازن اتصال کوتاه شده را می توان با بررسی قوطی خازن برای برآمدگی یا پارگی محفظه تشخیص داد.

بنابراین فیوزی که پس از اتصال کوتاه شدن خازن منفجر می شود به عنوان خرابی فیوز طبقه بندی نمی شود.

شکست حرارتی

خازن هایی که در شرایط بسیار گرم کار می کنند ممکن است به دلیل دمای بیش از حد از کار بیفتند. گرمای بیش از حد می تواند به دلیل دمای بالای محیط، گرمای تابش شده و یا از تجهیزات مجاور یا تلفات اضافی باشد. برای حل این مشکل می توان از فن های خنک کننده داخلی بهره برد که به خوبی سبب کاهش دما می شوند و از خرابی و انفجار خازن در اثر گرما جلوگیری می کنند.

فرورزونانس

بانک های خازن تمایل به تعامل با منبع یا اندوکتانس ترانسفورماتور و تولید فرورزونانس دارند. این می تواند بسته به نوع رزونانس نوسانات نامیرا در جریان یا ولتاژ ایجاد کنداگر سیستم به اندازه کافی میرایی نداشته باشد، احتمال خرابی خازن یا ترانسفورماتور وجود دارد. این به دلیل شرایط سیستم است و با بازرسی چشمی قابل شناسایی نیست.

هارمونیک

هر بار غیر خطی در سیستم مانند کوره قوس الکتریکی یا تجهیزات مبدل، هارمونیک تولید می کند. برای کنترل هارمونیک ها باید از فیلترها استفاده می شود.بسیار مهم است که بانک های خازن در بهترین مکان ممکن در شبکه نصب شوند. هر چقدر بانک های خازنی از سیستم های غیر خطی دور تر باشند به علت میرایی هارمونیک تاثیر کمتری بر روی خازن ها می گذارند.

مدار باز شدن خازن

اندازه گیری میدانی می تواند تعیین کند که آیا فیوز منفجر شده است و آیا مدار باز به دلیل خرابی خازن وجود دارد یا خیر.

خرابی دی الکتریک

هنگامی که یک خازن داخلی یک واحد دستگاه خازنی از کار می افتد، ولتاژ در خازن های داخلی باقی مانده افزایش می یابد.هنگامی که ولتاژ اعمال شده به خازن های داخلی باقیمانده از 110٪ ولتاژ نامی آنها فراتر رود، بهتر است از مدار خارج شود.توجه به این نکته حائز اهمیت است که میکرو خازن های دائم در مدار به دلیل نصب و راه اندازی ساده تر در صورت خرابی قابل تعویض و تعمیر می باشند.

خطاهای قفسه و خرابی تابش نور

دو حالت خرابی که بیشترین نگرانی را در یک بانک بدون فیوز ایجاد می‌کند، خرابی تابش حرارتی و جرقه اتصالات است. اگر یک واحد خازن در یک بانک فیوز شده خارجی یکی از این دو حالت خرابی را تجربه کند، فیوز خارجی کار می‌کند و دستگاه را از سرویس خارج می‌کند.

با این حال، بانک های بدون فیوز هیچ فیوز خارجی ندارند.

در ادامه این بحث به بررسی علت های دیگر خرابی یا انفجار خازن ها می پردازیم.

whatsApp
LinkedIn
Email
Print
ژنراتور چیست
بلاگ
abolfazl tavakol

ژنراتور چیست

ژنراتور چیست سیستم های ژنراتور شرح داده شده در این مقاله برای مراقبت های فنی الزاماتی دارند و همچنین سایر امکاناتی که ممکن است به

ادامه مطلب »
بلاگ
محمد عابدنیا

برق گرفتگی چیست؟

برق گرفتگی چه تاثیر بر بدن می گذارد بسیاری از ما شوک الکتریکی را تجربه کرده‌ایم که در آن الکتریسیته باعث می‌شود بدن ما درد

ادامه مطلب »