علت خرابی خازن

فروشگاه بانه حراج یکی از بهترین مراکز خرید تلویزیون در تهران می باشد.

خرید تلویزیون در تهران را می توانید با بهترین قیمت از فروشکاه بانه حراج تهیه کنید.

برای مشاوره رایگان تماس بگیرید

09901680274

مشکلات متداولی که باعث اتش سوزی و انفجاز خازن می شود

خرابی خازن به دلیل نامناسب بودن ولتاژ

در بانک های خازنی گاهی اوقات به علت افزایش ولتاژ ناگهانی شبکه یا بالا بودن ولتاژ شبکه مجموعه مورد نظر خازن به صورت مداوم دچار خرابی و انفجار می شوند.
در بانک های فیلترخازن، خازن ها را به صورت سری با سلف متصل می کنند. گاهی اوقات سطح ولتاژ در هر خازن بالاتر از مقادیر مجاز قرار می گیردکه در این شرایط، احتمال خرابی خازن به شکل قابل توجه افزایش می یابد. در این مقاله در مورد خطرات احتمالی آتش سوزی و انفجار بانک های خازن بحث می کنیم.

 دلایل عمده برای خرابی خازن به شرح زیر است:

انفجار فیوز

انفجار فیوز به علت اتصال کوتاه در خازن، جریان اضافه و یا به دلیل اضافه ولتاژ یا هارمونیک اتفاق می افند. یک خازن اتصال کوتاه را می توان با بررسی قوطی خازن، که دارای برآمدگی یا پارگی محفظه است، تشخیص داد.

بنابراین فیوزی که پس از اتصال کوتاه خازن منفجر می شود به عنوان خرابی فیوز طبقه بندی نمی شود.

شکست حرارتی

خازن ها که در شرایط بسیار گرم به دلیل دمای بیش از حد از کار می افتند. این افزایش دمای خازن معمولا به دلیل دمای بالای محیط، گرمای تابش شده و یا از تجهیزات مجاور یا تلفات اضافی است. فن های خنک کننده داخلی با کاهش دما عمر مفید خازن ها را در شرایط آب و هوایی یا محیطی گرم فراهم می کنند. همین امر از خرابی و انفجار خازن در اثر گرما جلوگیری می کنند.

فرورزونانس

بانک های خازن تمایل به تعامل با منبع یا اندوکتانس ترانسفورماتور و تولید فرورزونانس دارند. این می تواند بسته به نوع رزونانس نوسانات نامیرا در جریان یا ولتاژ ایجاد کنداگر سیستم به اندازه کافی میرایی نداشته باشد، احتمال خرابی خازن یا ترانسفورماتور وجود دارد. این به دلیل شرایط سیستم است و با بازرسی چشمی قابل شناسایی نیست.

هارمونیک

هر بار غیر خطی در سیستم مانند کوره قوس الکتریکی یا تجهیزات مبدل، هارمونیک تولید می کند. برای کنترل هارمونیک ها باید از فیلترها استفاده می شود.بسیار مهم است که بانک های خازن در بهترین مکان ممکن در شبکه نصب شوند. هر چقدر بانک های خازنی از سیستم های غیر خطی دور تر باشند به علت میرایی هارمونیک تاثیر کمتری بر روی خازن ها می گذارند.

مدار باز شدن خازن

اندازه گیری میدانی سلامت فیوز را بررسی می کند. اگر مدار باز به دلیل خرابی خازن باشد باید ابتدا فیوز ها تعویض و سپس خازن های جدید را نصب کنیم.

خرابی دی الکتریک

ولتاژ در خازن های داخلی  باقی مانده زمانی افزایش می یابد که یک خازن داخلی یک واحد دستگاه خازنی از کار بیفتد. اگر ولتاژ خازن های داخلی باقیمانده از 110٪ ولتاژ نامی آنها فراتر رود، بهتر است آن خازن را از مدار خارج کنیم. توجه به این نکته حائز اهمیت است که میکرو خازن های دائم در مدار به دلیل نصب و راه اندازی ساده تر در صورت خرابی قابل تعویض و تعمیر می باشند. 

خطاهای قفسه و خرابی تابش نور

دو حالت خرابی که بیشترین نگرانی را در یک بانک بدون فیوز ایجاد می‌کند، خرابی تابش حرارتی و جرقه اتصالات است. اگر یک واحد خازن در یک بانک فیوز شده خارجی یکی از این دو حالت خرابی را تجربه کند، فیوز خارجی کار می‌کند و دستگاه را از سرویس خارج می‌کند.

با این حال، بانک های بدون فیوز هیچ فیوز خارجی ندارند.

در ادامه این بحث به بررسی علت های دیگر خرابی یا انفجار خازن ها می پردازیم.

دیدگاهتان را بنویسید

درخواست نمایندگی یا عامل فروش