میکرو خازن

میکرو خازن چیست؟

میکرو خازن نسل جدید بانک های خازنی قدیمی است.  با ابعاد کوچک تر که داخل باکس های فلزی  با چیدمان مناسب قرار گرفته و مدار اتصال آن ستاره است. بدون وابستگی به رگولاتور و کنتاکتور در شبکه برق مجموعه های صنعتی قرار می گیرند.در نتیجه ضریب توان مجموعه را با هزینه مناسب اصلاح می کنند. میکرو خازن به صورت دائم در مدار قرار می گیرد. عدم قطع و وصل مداوم باعث عمر بیشتر آن می شود.

میکرو خازن چیست

مجموعه ای از خازن ها که به صورت موازی و سری کنار هم قرار می گیرند را بانک خازن می گویند. خازن ها اجزای الکتریکی و الکترونیکی هستند که انرژی الکتریکی را ذخیره می کنند. بنابراین بانک های خازنی (Cap Bank) انرژی راکتیو (پیشرو) را ذخیره می کند و انرژی راکتیو (لگینگ) را جبران می کند و ضریب توان را بهبود می بخشد. در نتیجه، شبکه ظرفیت انتقال پایدارتر و بالاتری پیدا می کند و متحمل تلفات انتقال کمتری می شود.

با گنجاندن یک بانک خازن در سیستم، می توان عقب ماندگی برق را با کمترین هزینه برای کسب و کار در مقایسه با ایجاد تغییرات قابل توجه در شبکه برق شرکت یا سیستمی که عرضه می شود، اصلاح کرد.

رایج ترین استفاده از بانک خازنی برای منبع تغذیه AC است. اصلاح ضریب توان در مجموعه های صنعتی که از تعداد زیادی ترانسفورماتور و موتور الکتریکی استفاده می کنند ضروری است. از آنجایی که این تجهیزات از بار القایی زیادی استفاده می کنند، مستعد تغییر فاز و تاخیر ضریب توان در منبع تغذیه هستند. در صورت عدم اصلاح می تواند باعث کاهش کارایی سیستم شود.

میکرو خازن

رایج ترین استفاده از بانک خازنی برای منبع تغذیه AC است. اصلاح ضریب توان در مجموعه های صنعتی که از تعداد زیادی ترانسفورماتور و موتور الکتریکی استفاده می کنند ضروری است. از آنجایی که این تجهیزات از بار القایی زیادی استفاده می کنند، مستعد تغییر فاز و تاخیر ضریب توان در منبع تغذیه هستند. در صورت عدم اصلاح می تواند باعث کاهش کارایی سیستم شود.

میکرو خازن ها  برای تامین توان راکتیو مورد نیاز به صورت گروهی در شبکه برق مجموعه نصب می شوند. زمانی که مصرف کننده های القایی فعال نباشند، میکرو خازن ها خاموش می شوند. با مقاومت تخلیه داخلی انرژی ذخیره شده در خازن ها تخلیه می شود.

مدار داخلی میکرو خازن به صورت ستاره است. اتصال ستاره چندین مزیت فنی در رابطه با اتصال دلتا دارد، برای تولید میکرو خازن به عنوان بانک های خازنی نسل جدید اتصال ستاره در نظر گرفته شده زیرا با توجه به وجود سیم نول نیاز به حضور رگولاتور برای قطع و وصل کردن این خازن ها نیست. در موارد دیگر این نوع اتصال می تواند جریان های توالی صفر را مسدود کند. از آنجایی که خازن ها تحت ولتاژ فاز به خنثی هستند، مقدار آنها باید در 3 ضرب شود تا توان راکتیو مشابه در اتصال مثلث به دست آید.

ولتاژ عایق آنها برای جلوگیری از خرابی یک شاخه و شکستن شاخه دیگر 550 ولت در نظر گرفته شده است تا به شکل قابل توجه ی در برابر هارمونیک مقاومت می کنند. هدایت هارمونیک ها از طریق سیم نول به سمت زمین انجام میگیرد. این بانک های خازنی پیشرفته دارای سیستم خنک کننده هستند، یک مدار فن دار هوشمند با بررسی دمای خازن اقدام به تنظیم دما می کند تا خازن با دمای مناسب در مدار قرار گیرد.

میکرو خازن با چه لوازم نصب می شود؟

 نوع کلید از نوع مینیاتوری و یا سیلندری یک و نیم برابر جریان نامی خازن انتخاب شود.

نوع کنتاکتور خازنی بوده و حتماً متناسب ب کیلووار خازن نصب شود. (در صورت نیاز)

نصب میکرو خازن ها به صورت موازی با شبکه صورت می گیرد. ضخامت نول ورودی باید مطابق دستگاه و تعداد آن انتخاب شود (ترجیحاً برابر فاز) در صورت وجود هارمونیک  بالا(خصوصاً هارمونیک نول و مرتبه 3) از یک چند چاه ارت جهت اتصال نول خازن ها استفاده شود. از عبور سیم ها به صورت دسته ای در داخل داکت و یا کانال های برق جداً خودداری شود.

خازن ها دارای مقاومت داخلی بوده و در صورت قطع کمتر از یک دقیقه تخلیه کامل صورت میگیرد. (در صورت باز کردن خازن از تخلیه بودن آن اطمینان حاصل فرمایید).

ازمحکم بودن اتصالات اطمینان حاصل فرمایید.

درصورت کار شیفتی در تعداد بالا از تایمر و چند رله  تاخیری و کنتاکتور خازنی جهت راه اندازی سیستم به صورت پله ای استفاده شود.

اتصال داخلی خازن ستاره بوده و در هنگام نصب نیاز به رعایت توالی فاز ندارد.

در صورت نیاز می توان این دستگاه ها را با رگولاتور و یا کنتاکتور خازنی نصب و راه اندازی کرد

نصب میکرو خازن در صورت وجود ژنراتور

در صورت وجود دیزل، ژنراتور برق کلید اصلی خازنها را از برق شهر می گیرد. و یا فرمان کنتاکتور های خازن را به صورت شرطی به برق شهر وصل شود.

نبودن برق شبکه راه اندازی خازن ها همزمان با ورود موتور ها و مصارف سنگین صورت گیرد. به گونه‌ای که همزمان با استارت ژنراتور خازن در مدار نباشد

در صورت نصب به صورت انفرادی در نقاطی صورت گیرد تا مشکل آمپرکشی بالای دستگاه های خط  و یا افت ولتاژ شبکه داخلی را در کنار حذف توان راکتیو جبران نماید.

میکرو خازن به عنوان نسل جدید بانک های خازن بدون نیاز به رگولاتور و متعلقات اضافه است. که می تواند توان راکتیو مجموعه های صنعتی را تامین کند. و از نظر هزینه راه اندازی و عملکرد به شکل قابل توجهی نسبت به بانک های خازنی قدیمی ارجحیت دارد

دیدگاهتان را بنویسید

برای مشاوره رایگان تماس بگیرید

09901680274