چیکار کنم پول برق کم بشه؟

فروشگاه بانه حراج یکی از بهترین مراکز خرید تلویزیون در تهران می باشد.

خرید تلویزیون در تهران را می توانید با بهترین قیمت از فروشکاه بانه حراج تهیه کنید.

برای مشاوره رایگان تماس بگیرید

09901680274

چرا پول برق زیاد میاد؟

با رسیدن به فصل تابستان و افزایش نرخ شرکت توزیع برق برای مصارف خانگی و صنعتی، شاهد افزایش پول قبض برق هستیم. برای مصارف خانگی راهکارهایی را در مقاله قبلی (چگونه مصرف برق را کاهش دهیم ) ارائه دادیم. که با انجام آن می توان مقداری قابل توجهی از پول برق را کم کرد. در این مقاله قصد داریم راه کاری را ارائه دهیم تا مصارف صنعتی بتوانند با انجام آن پول بق خود را کاهش دهند.

چگونه مصارف برق صنعتی را بهینه کنیم؟

یکی از مهم ترین دلایل زیاد آمدن پول برق در مصارف صنعتی بررسی نکردن کامل قبض برق است. ابتدا به بررسی کامل قبض برق می پردازیم و در این بین راهکار های را ارائه می دهیم که با انجام آن مصرف برق به صورت چشم گیر کاهش پیدا می کند.

اولین مقوله ای که در قبض برق باید به آن دقت کنید ساعات مصرف برق است. همانطور که مشاهده می کنید ساعت مصرف، به شرح زیر است:

  • میان باری
  • اوج بار
  • کم باری

در ساعات میان باری که معمولا ساعات کاری روز است و می توان استفاده بهینه برق را انجام داد و نرخ به صورت متوسط محاسبه می شود. در اوج بار که نرخ به بیشترین حد ممکن محاسبه می شود بهتر است تا جایی که امکان دارد از مصرف نابجای برق صرف نظر کنیم. همانطور که در عکس بالا هم مشاهده می کنید که مصرف در اوج بار 1/3 میان بار است اما مبلغی که برای آن در نظر گرفته شده است تقریبا 2/3 مبلغ میان باری است. بهترین گزینه برای استفاده از برق در ساعات کم باری است. که می توان بیشترین استفاده از برق را در ازای کم ترین میزان نرخ انجام داد. ساعات آن هم به شرح زیر است.

به مهم ترین قسمت از قبض برق می رسیم که توجه کمی به آن می شود، راکتیو. راکتیو به معنای بار غیر مفید است. در اصطلاح به توان مفید اکتیو و به توان غیر مفید راکتیو می گویند. در یک مثال ساده اینگونه می توان گفت که یک لامپ را در نظر بگیرد که هم نور تولید می کند هم گرما. که که نور را به توان مفید می توان تشبیه کرد و گرمه را به توان غیر مفید. اما در واقع هرچیزی که دارای سیم پیچ باشد هم راکتیو و هم اکتیو تولید می کند. در قبض بالا همانطور که پیداست مبلغ راکتیو 39/945/182 (ریال) است. خوب یعنی چی؟

چرا مبلغ راکتیو دارم پرداخت می کنم؟

پاسخ سوال ساده است. نداشتن خازن!

خازن در جبرانسازی راکتیو کمک می کند. در واقع شما زمانی جریمه راکتیو پرداخت می کنید که توازن بین راکتیو و اکتیو برقرار نباشد. و این توازن هم زمانی برقرار می شود که در مجموعه خود خازن کار بگذارید. دقت کنید که نسبت راکتیو به اکتیو باید به 1/2 برسد تا جریمه راکتیو برای شما نیاید. که ما آمده ایم با طراحی میکروخازن این نسبت را برقرا کردیم. در واقع این طور نیست که فقط با میکروخازن این کار انجام شود، نه. با هر خازنی انجام می شود اما در مقاله ( مقایسه میکروخازن با بانک خازن قدیمی) می توانید فواید میکروخازن نسبت به بانک خازن قدیمی را مطالعه کنید.

 

گزینه بهای قدرت به این بستگی دارد که نوع کد انتخابی شما با توجه به میزان قرارداد و مصرف چه گزینه ای باشد که در یک مقاله مفصل راجب آن توضیح می دهیم.

آبونمان هم هزینه ای است که به خاطر اشتراکی که دارید پرداخت می شود.

مالیات و عوارض هم به این صورت است که (جمع مبلغ اکتیو + جمع مبلغ راکتیو) *9%.

عوارض شامل  10%  مبلغ است. 

نتیجه: با کمی رعایت در ساعات مصرف برق و نصب خازن برای حذف جریمه راکتیو می توان مبلغ قابل توجهی از پول برق را کم کرد و همین به بهینه سازی مصرف برق کمک بزرگی می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

درخواست نمایندگی یا عامل فروش